English
سومین کنفرانس بین المللی و هفتمین کنفرانس ملی مدیریت فناورینظرتان در مورد مدیریت فناوری در کشور چیست؟

با وجود تحریمها در دهه قبل توانستیم به رشد خوبی برسیم. در حوزه های مختلف مانند هوافضا، نیروگاه ها، نانو و غیره توفیقات قابل توجهی بدست آوردیم.و شاید اگر تحریمها نبود این پیشرفتها حاصل نمیشد. و چرخه فناوری از ایده پردازی تا توسعه در شرکتهای بزرگ چه در حوزه مشتریان چه در حوزه پژوهشگران  و چه در حوزه ایده پردازان و همکاری با بخش دانشگاهی توسعه خوبی پیدا کرده است. و یک بلوغ فناورانه در سطح کشور حاصل شده است. معنای بهترش آن است که امروز بلوغی در حوزه فناوری حاصل شده است که بدون اینکه در حوزه هایتک سرمایه‌گذاری جدی بکنند توانستند از همه سرمایه‌ها و قابلیتهای کشور استفاده کنند . این بلوغ صنعتی است که در حوزه‌های علمی، فناوری، صنعتی، مدیریت دانش و مالکیت معنوی در دهه اخیر موجب پیشرفت شده است. مصادیق آن را در دستاوردها می‌بینیم. مثلا ما در هوا فضا پرتاب‌های مختلفی را داشتیم و دستاوردهای خوبی در زمینه پهپادها هم از این جنس هستند.

با توجه به اینکه شما دبیر ستاد هوافضا هستید مهمترین نقطه قوت هوافضا در بحث مدیریت فناوری چه بوده است؟

به نظر من بحث شبکه سازی و استفاده از همه قابلیتهای کشور شاخص ترین نقطه قوت حوزه هوافضای کشور است. همانطور که میدانید این حوزه جز حوزه های تحریمی است که علاوه بر آن هایتک و زمان بر بودن و هزینه بر بودن را هم به ویژگی های این حوزه اضافه کنید. با این شرایط اگر میخواستیم تنها به دولت وابسته باشیم و به آن متکی باشیم شاید به 10 درصد این توفیقات هم نمی رسیدیم. در این شرایط با استفاده از همه ظرفیتها  و علاقه مندان کشور توانستیم با این مشکلات برخورد کنیم. در واقع یک شبکه بزرگ هوافضایی در سطح کشور ایجاد شده است که این شبکه است که به این پیشرفت ها رسیده است ولی با مدیریت یک بخش کوچک دولت.

چرا در بقیه حوزه ها مثل نفت و خودرو نتوانستیم یک صنعت بومی داشته باشیم؟

به نظر من بزرگترین دلیل آن این بوده است که در طی سالهای زیادی در این حوزه ها تحریم نبودیم. و این موجب شد که امیدوار به استفاده از یافته های خارجی ها باشند  و این هم میسر نشد. بنابراین درجا ماندند. هرجایی که احساس کردیم درها بسته است و به خود اکتفا کردیم موفق شدیم.

تاریخ انتشار: 2014-02-18T17:54:45.500
دسترسی سریع:
تاریخ های مهم:

اعلام نتایج داوری مقالات: 20 مهر 1392

مهلت ثبت نام عادی: 10 آبان 1392

مهلت ثبت نام فوق العاده: 10 آذر 1392

 

اطلاعات کنفرانس:

سومین کنفرانس بین المللی و هفتمین کنفرانس ملی مدیریت فناوری

 

رئیس کنفرانس: 

جناب آقای دکتر منوچهر منطقی

رئیس کمیته علمی:

جناب آقای دکتر محمدرضا آراستی

رئیس کمیته اجرایی:

جناب آقای روح اله قدیری

 

آدرس: خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز جنوبی، خیابان سهیل، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، طبقه دوم

تلفن:90- 88615889- 19- 88621518 - 09122974431

 

 

كليه حقوق اين وب سایت‌ برای انجمن مدیریت فناوری محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک